Festival Tatra Flowers rozkvitol svojím druhým ročníkom v slnkom rozžiarených Tatrách

Sobotný deň 1. septembra bol v Tatrách nádherný. Návštevníci našich veľhôr si užívali príjemné počasie, túry, výlety a spestrenie vo forme umeleckých zážitkov, ktoré im priniesol festival Tatra Flowers.

Priebeh bol úplne bezproblémový, prirodzený a všetky koncerty sa odohrali vo veľmi príjemnej atmosfére a na minútu presne podľa programu.

 

Všetko sa začalo už o polnoci z piatka na sobotu koncertom husľovej virtuózky Lucie Harvanovej a harfistu Michala Matejčíka v evanjelickom kostolíku v Tatranskej Lomnici.

„Napriek tomu, že o polnoci sa do kostola chodí väčšinou iba raz do roka, bol kostolík takmer plný. Ľudia prišli a to nás veľmi potešilo a dodalo nám energiu do práve začínajúceho sa sobotného dňa,”

 

Presne o 12 hodín napoludnie priniesol Dávid Kollár a Paolo Raineri meditatívny koncert gitary a trúbky na Skalnatom plese.

„S mojím priateľom Paolom sme sa dohodli, že dnešný koncert budeme vnímať ako taký soundtrack k tomuto horskému prostrediu a ku krásnemu dňu. Celý náš koncert bola čistá improvizácia,” povedal po svojom koncerte Dávid.

 

Následne tu vystúpila pesničkárka Katarzia, sama s gitarou. Atmosféra bola magická a Katka sa poďakovala za priazeň ľudí, ktorí si jej koncert prišli pozrieť a aj za možnosť zahrať a zaspievať v takomto krásnom prostredí.

„Do týchto hôr som zamilovaná a najradšej by som tu raz strávila celý mesiac a prešla všetky ich cesty,” povedala Katka.

 

V tom čase už v parku v Tatranskej Lomnici premietal svoj film z Himalájskych dobrodružstiev Peter Hámor a osobne, naživo k nemu priniesol aj svoj komentár.

Tatranec, ktorý je tu ako doma a ktorý svoj lezecký život začínal práve tu, v Tatrách, pritiahol do parku množstvo divákov a fanúšikov, ktorí si s ním následne mohli podať ruku, prehodiť pár slov a odniesť si aj jeho autogram s venovaním.

„Rok prešiel rýchlo, ani sa mi to nechce veriť a ja som veľmi rád, že ma organizátori opäť pozvali, že som mohol byť opäť s vami a ukázať vám niečo z mojich ciest.“

 

 

Po Petrovi prišla na pódium Zuzana Mikulcová a so svojou kapelou predstavila koncertne svoj nový, čerstvý album Dievča.

Po nej prišla tradičná charitatívna dražba, ktorá je súčasťou uzavretia Tatranského kultúrneho leta a následne večer uzavrel koncert symfonického orchestra Štátneho divadla Košice pod vedením Igora Dohoviča a so sólistami Helenou Becse Szabó a Jaroslavom Dvorským. A hľadisko bolo úplne plné.

 

„S festivalom Tatra Flowers som sa stretol už minulý rok a myslím si, že je to veľmi zaujímavé oživenie Tatier. Teším sa, že sme mohli prispieť k takejto peknej myšlienke a byť súčasťou muzicírovania v Tatrách,” povedal  dirigent Igor Dohovič.

„Koncert bol veľmi príjemný a pri poslednej skladbe Pieseň o rodnej zemi od Gejzu Dusíka sme cítili, zvláštnu energiu, veľmi sa hodila práve do prostredia pod Lomnickým štítom,” vyznali sa obaja sólisti.

 

Na Hrebienku si už návštevníci vychutnávali koncert Samuela Hošeka, tentokrát bez akéhokoľvek pódia, ktoré nahradila tráva.

„Človek žije v kruhoch, premýšľa, spoznáva a nakoniec sa vracia k jednoduchosti, ale už s vnútorným poznaním. Na Tatra Flowers som sa predstavil prvýkrát aj so svojou vlastnou kapelou a so skladbami z môjho pripravovaného debutového albumu, na ktorom pracujem s hudobným producentom Jurešom Fallgrappom Líškom. Bolo to čarovné a ďakujem všetkým, ktorí sa na náš koncert prišli pozrieť.“

Po Samuelovi prišiel zaujímavý moment, keď na Hrebienku zahrala svoj set DJka a producentka Matia známa pod menom B-Complex.

Ako organizátori sľúbili, bol to chilloutový set, ktorý bol pre divákov, ale aj Matiu výnimočný a aj náročný.

„Nemám veľmi veľa príležitostí, kedy by som mohla hrať takto pomaly. Pri svojich rýchlych tanečných setoch mám plné ruky práce, teraz to, však bolo iné. Zistila som, že niektoré zo skladieb, ktoré som dnes odohrala, som nehrala vôbec už 10 rokov. Bolo to pre mňa výnimočné,” povedala Matia.

 

Na Popradskom plese počas celého dňa čakala hlavne na rodiny s ďetmi TANAP zóna venovaná enviromentálnej výchove mladých. Množstvo aktivít, kontakt s prírodou, flórou, faunou, rozhovory s pracovníkmi TANAPu, zaujímavé filmy a spoznávanie Národného parku.

TANAP zóna na Popradskom plese vznikla s podporou VSE – člen innogy, ktorý TANAP-u pri tejto príležitosti venoval dar v hodnote 500 €.

 

O 20.00 Tatra Flowers pokračovali v novootvorenom priestore galérie Poliankovo v Tatranskej Polianke.

Tento priestor je čerstvo zrekonštruovaný a čoskoro tu vyrastie mladšia sestra Tricklandie, digitálna galéria Poliankovo. Do tohto priestoru sme umiestnili druhý koncert Lucie Harvanovej a Michala Matejčíka, ktorí v podaní harfy a huslí priniesli krásny koncert filmovej hudby. Hudobný zážitok bol doplnený projekciou, ktorá bola vytvorená iba pre túto príležitosť a atmosféra, ktorá vznikla spojením hudobného a vizuálneho zážitku sa dá len ťažko opísať.

 

Veľmi si vážim, že som mohol byť súčasťou prvého aj druhého ročníka Tatra Flowers a že som tentokrát mohol prísť s úplne novým programom a s Luciou. Je to čarovné podujatie, ktoré určite pretrvá do ďalekej budúcnosti a ktoré mi prirástlo k srdcu,” povedal Michal.

 

„Bolo mi cťou účinkovať na krásnych Tatra Flowers. Koncert filmovej hudby bol výnimočný a veľmi ma prekvapil priestor, v ktorom bola akustika taká, ako býva v najlepších koncertných sálach,“ dodáva Lucia Harvanová.

 

Novinkou tohto ročníka Tatra Flowers bola aj večerná párty v klube Humno v Tatranskej Lomnici. Na svoje si tak prišli aj mladší návštevníci Tatier, ktorí ocenili možnosť zabaviť sa aj takýmto spôsobom. Postarala sa o to Katarzia svojím druhým koncertom v rámci festivalu a B-Complex tu zahrala presne o polnoci svoj tentokrát už DJský set tak, ako ju fanúšikovia poznajú.

 

„O polnoci z piatka na sobotu sme začali originálnym koncertom v kostole a presne o 24 hodín sa Tatra Flowers skončili posledným vystúpením.

Bol to krásny deň, som veľmi rád, že som mal možnosť byť prítomný na všetkých miestach a videl som všetkých umelcov, aj keď niektoré koncerty som nestihol zažiť úplne celé. Z účinkujúcich, ale hlavne z divákov a návštevníkov Tatier sme cítili príjemnú energiu a atmosféra bola priateľská a usmievavá. Veľa našich divákov boli návštevníci Tatier, ktorí o Tatra Flowers ani netušili a spríjemnenie ich dňa naším programom bolo nečakané a o to príjemnejšie. Potešil nás ale fakt, že veľké množstvo ľudí prišlo na miesta koncertov cielene, práve kvôli programu Tatra Flowers a ich reakcie ukazujú, že náš festival si už pri druhom ročníku našiel svoje publikum, ktoré spojenie tatranského prostredia a kvalitného umenia oslovuje a priťahuje.

 

Chceme sa poďakovať všetkým kolegom a členom realizačného tímu za neskutočne príjemný a bezproblémový priebeh príprav a realizácie.

Veľká vďaka aj všetkým zapojeným umelcom a taktiež našim partnerom, bez ktorých by to celé nebolo možné a vďaka ktorým si môžete vychutnať náš program zadarmo, stačí iba prísť.

Ďakujeme hlavne Generálnym partenrom VSE – člen innogy,  Galérii Tricklandia, taktiež Mestu Vysoké Tatry a OOCR Región Vysoké Tatry,“

 

„Ďakujeme všetkým, ktorí spolu s nami zažili krásny druhý ročník Tatra Flowers.

Sme šťastní, že ste rozkviltli spolu s nami a tešíme sa na vás pri ďalšom pokračovaní tohto príbehu“